Објавено на:

Британското МО: Ја менува ли Русија тактиката во Украина?

t

Институтот за проучување на војната објави нова анализа и мапа на конфликтот во Украина.
Промена во Црното Море

Украинските поморски сили ја оспоруваат доминацијата на Русија над северозападниот дел на Црното Море и велат дека ги спречуваат руските воени бродови да дејствуваат во близина на брегот.

Украинската морнарица на 6 јуни објави дека успеала да турне група руски Црноморски флоти на повеќе од 100 километри од украинскиот брег. Во извештајот понатаму се наведува дека руските поморски сили подоцна морале да ја променат својата тактика во Црното Море и повеќе да се потпираат на крајбрежните одбранбени системи Бал и Бастион во окупираните Херсон и Крим отколку на поморската воздушна одбрана.

Министерството за одбрана на Велика Британија тврди дека руските сили ја зајакнуваат воздушната одбрана на островот Змија, а украинското Министерство за одбрана извести дека руските сили распоредиле дополнителни баталјони за противвоздушна одбрана С-300 на Крим.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

На раб на катастофа: Експлозии одекнаа во…

Неколку експлозии одекнаа во близина на нуклеарната…

Украинците уништија едно од седиштата на Вагнер

Шефот на украинската воена управа во Луганск,…

Украина ја продолжи вонредната состојба и мобилизацијата…

Украинскиот парламент, Врховниот труд, денеска ги поддржа…

Захарова: На САД не им успеа да…

Плановите на САД да ја изолираат Русија…

Голем напредок на фронтот: Русите ја пробија…

Силите на Народната милиција на ДНР, со…