Објавено на:

Британско МО: Илјадници милионери се обидуваат да ја напуштат Русија

t

Скептицизмот кон војната е особено силен меѓу руската бизнис елита и заедницата, објави Министерството за одбрана на Велика Британија во најновиот извештај за проценка на руско-украинската ситуација.

„Илјадници милионери сега се обидуваат да ја напуштат Русија. Со тоа што деловните и олигарските заедници ќе продолжат да си заминуваат, веројатно ќе се зголеми долгорочната штета, што војната веќе ја нанесе на економијата на земјата“, тврди британското Министерство.

„Апликациите за преместување сугерираат дека 15.000 руски милионери веројатно веќе се обидуваат да си заминат“, се наведува во извештајот.

РУСИЈА

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мотоциклист тешко повреден во сообраќајка

На 18.08.2022 во 11.40 часот било пријавено…

Во Тетово се одвива гласање на болни,…

Со гласањето на граѓаните во домашни услови…

Ветено, сторено: Започнуваме со изградба на капитален…

Градот Скопје денеска ја почна реализацијата на…

(Видео) Никогаш не сум зела пари: Нема…

Суспендиранаата обвинителката Вилма Рускоска денеска ја поднесе…

(Видео) Русковска на прашање на Инфомакс: Ова…

Поднесов жалба до совет на јавни обвинители…