Објавено на:

Британско МО: Руските воздухопловни сили „потфрлија“ во Украина

t

Според британското Министерство за одбрана, од целосната инвазија на Украина, Русија не успева постојано да испорачува воздушна моќ, пренесува Укринформ.

„Во конфликтот до денес, руските воздухопловни сили имаа слаби резултати. Нивниот неуспех постојано да испорачуваат воздушна моќ е веројатно еден од најважните фактори зад многу ограничениот успех на руската кампања“, се вели во извештајот.


„Со години, голем дел од руската воздушна борбена обука е многу веројатно напишана и дизајнирана да ги импресионира високите функционери, наместо да развие динамична иницијатива меѓу воздушните екипажи“, сугерира британското разузнавање.

„Иако Русија има импресивен список на релативно модерни и способни борбени авиони, воздухопловните сили, од друга страна, речиси сигурно не успеаја да ја развијат институционалната култура и вештини потребни за нејзиниот персонал да ги исполни стремежите на Русија да испорача модерна воздушна кампања по западен стил. . Ова доведе до поголема тежина од планираното паѓање на копнените трупи, кои стануваат исцрпени; и на напредни крстосувачки ракети, чии залихи веројатно се при крај“, се заклучува во извештајот.

Според соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина, од 20 јуни бројот на загинати Руси во Украина изнесува 33.800, вклучувајќи 200 само во изминатиот ден.
Украинските бранители уништија и 1.477 (+9) непријателски тенкови, 3.588 (+11) оклопни борбени возила, 749 (+4) артилериски системи, 235 (+2) повеќекратни ракетни фрлачи, 98 (+0) системи за противвоздушна одбрана, 216 (+0 ) авиони, 181 (+1) хеликоптер, 601 (+3) оперативно-тактички беспилотни летала, 130 (+1) крстосувачки ракети, 14 (+0) воени бродови/влекачи, 2.527 (+4) камиони, вклучително и танкери, како и 55 (+0) единици специјална опрема.

Непријателот претрпе најголеми загуби во правците Бахмут и Запорожје во изминатиот ден.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Зеленски: Сирените за воздушен напад се огласија…

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави дека…

Надежта последна умира: Џонсон верува дека Украина…

Британскиот премиер Борис Џонсон за време на…

Захарова: Целата ЕУ може да се соочи…

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи,…

Лидер на руска партија предложи Калининград да…

Лидерот на руската политичка партија Праведна Русија…

Украинците во Доњецк чекаат оружје

По падот на регионот Луганск украинските вооружени…