Објавено на:

Британско МО: Руските воздухопловни сили „потфрлија“ во Украина

t

Според британското Министерство за одбрана, од целосната инвазија на Украина, Русија не успева постојано да испорачува воздушна моќ, пренесува Укринформ.

„Во конфликтот до денес, руските воздухопловни сили имаа слаби резултати. Нивниот неуспех постојано да испорачуваат воздушна моќ е веројатно еден од најважните фактори зад многу ограничениот успех на руската кампања“, се вели во извештајот.

„Со години, голем дел од руската воздушна борбена обука е многу веројатно напишана и дизајнирана да ги импресионира високите функционери, наместо да развие динамична иницијатива меѓу воздушните екипажи“, сугерира британското разузнавање.

„Иако Русија има импресивен список на релативно модерни и способни борбени авиони, воздухопловните сили, од друга страна, речиси сигурно не успеаја да ја развијат институционалната култура и вештини потребни за нејзиниот персонал да ги исполни стремежите на Русија да испорача модерна воздушна кампања по западен стил. . Ова доведе до поголема тежина од планираното паѓање на копнените трупи, кои стануваат исцрпени; и на напредни крстосувачки ракети, чии залихи веројатно се при крај“, се заклучува во извештајот.

Според соопштението на Генералштабот на вооружените сили на Украина, од 20 јуни бројот на загинати Руси во Украина изнесува 33.800, вклучувајќи 200 само во изминатиот ден.
Украинските бранители уништија и 1.477 (+9) непријателски тенкови, 3.588 (+11) оклопни борбени возила, 749 (+4) артилериски системи, 235 (+2) повеќекратни ракетни фрлачи, 98 (+0) системи за противвоздушна одбрана, 216 (+0 ) авиони, 181 (+1) хеликоптер, 601 (+3) оперативно-тактички беспилотни летала, 130 (+1) крстосувачки ракети, 14 (+0) воени бродови/влекачи, 2.527 (+4) камиони, вклучително и танкери, како и 55 (+0) единици специјална опрема.

Непријателот претрпе најголеми загуби во правците Бахмут и Запорожје во изминатиот ден.

Извор

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Украинската државна нуклеарна агенција тврди дека Русија…

Украинската државна нуклеарна агенција Енергоатом тврди дека…

Русија и Турција ја зголемуваат трговската соработка…

Русија и Турција потпишаа "патоказ за економска…

Украина го признава Косово? Пратеник поднесе иницијатива…

Украина го призна Косово - пратеник поднесе…

Италијанската даночна полиција заплени имот вреден над…

Италијанската даночна полиција заплени имот во вредност…

Конашенков: За еден ден елиминирани преку 500…

Официјалниот претставник на руското Министерство за одбрана,…