Објавено на:

Британско разузнавање: Русите се обидуваат да ги опколат Украинците, се подготвува голем напад

t

Британското Министерство за одбрана објави нов извештај на своето воено разузнавање за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека руските сили маневрираат од северот и југот на земјата со цел да ја опколат украинската армија на истокот на земјата.

Руските сили напредуваат од правец на Харков и Мариупол, се вели во извештајот.

Во меѓувреме, борбите на север, или обидот на Русија да го освои Киев, остануваат „во голема мера статични“, соопшти британското министерство.

„Руските сили веројатно влегле во период на реорганизација пред продолжувањето на големите офанзивни операции“, се вели во извештајот.

Очигледно, руските сили се обидуваат да го заобиколат Миколајев на патот кон Одеса, важно пристаниште во југозападна Украина, според Британците.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Белорусија ќе дозволи транзит на украинското жито…

Белорусија во петокот им потврдила на Обединетите…

ДЕНЕСКА ПОЛНЕЛ 40 ГОДИНИ: Таткото на македонскиот…

Ужасни вести денеска доаѓаат од Бугарија, од…

Мистериозна смрт на младиот Енвер- неговиот живот…

Енвер Пајазетовиќ почина на 35-годишна возраст во…

Пожар во фабрика за воена опрема во…

Пожарот бил локализиран откако зафатил површина од…

Сонот на Меси продолжува, Аргентина по пенали…

Фудбалската репрезентација на Аргентина победи во четвртфиналето…