Објавено на:

Британско разузнавање тврди: Путин се мачи со Киев, па дал наредба за максималнa штета?

t

Инаку, шефот на ЦИА Вилијам Барнс изјави дека рускиот претседател Владимир Путин планирал да го окупира главниот град на Украина Киев во рок од два дена, па затоа, според него, сега е лут и фрустриран.

-Верувам дека ќе го удвои влогот во следните неколку недели и ќе вложи сè во тоа без малку внимание на цивилните жртви – рече Барнс, додајќи дека Путин долги години се гуши во комбинација на тага и амбиција.


Во меѓувреме, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол сè уште се опколени од руските сили и трпат силно руско гранатирање.

Михаил Подолак, еден од најблиските соработници на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој водеше три рунди разговори со Русија од почетокот на инвазијата на Украина, изјави дека Русите ги манипулирале Украинците во обид да им го одвлечат вниманието за да ја постигнат целта да ја окупираат нивната земја.

-Руските војници пукаат во луѓе додека се обидуваат да ги напуштат окупираните градови. Тие гранатираат рути кои би можеле да се искористат за организирање излез – рече Подолак.

Во однос на прашањето дали заминувањето на израелскиот министер во Москва е причина за оптимизам, Подолак рече еден ден подоцна, „во Ирпен, град на периферијата на Киев, руските војници пукаа во цивили кои се обидуваа да избегаат, убивајќи осум лица, вклучително и двочлено семејство деца”.

-Тие беа убиени со минофрлач. Во Киев, руска ракета беше соборена над најважната украинска детска болница. Нашите градови и села беа подложени на проектили, бомби и артилериски напади. Очигледно, руските војници добија наредба да нанесат максимална штета на Украинци и убиства – рече Подолак.

Инаку, шефот на ЦИА Вилијам Барнс изјави дека рускиот претседател Владимир Путин планирал да го окупира главниот град на Украина Киев во рок од два дена, па затоа, според него, сега е лут и фрустриран.

-Верувам дека ќе го удвои влогот во следните неколку недели и ќе вложи сè во тоа без малку внимание на цивилните жртви – рече Барнс, додајќи дека Путин долги години се гуши во комбинација на тага и амбиција.

Во меѓувреме, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол сè уште се опколени од руските сили и трпат силно руско гранатирање.

Михаил Подолак, еден од најблиските соработници на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој водеше три рунди разговори со Русија од почетокот на инвазијата на Украина, изјави дека Русите ги манипулирале Украинците во обид да им го одвлечат вниманието за да ја постигнат целта да ја окупираат нивната земја.

-Руските војници пукаат во луѓе додека се обидуваат да ги напуштат окупираните градови. Тие гранатираат рути кои би можеле да се искористат за организирање излез – рече Подолак.

Во однос на прашањето дали заминувањето на израелскиот министер во Москва е причина за оптимизам, Подолак рече еден ден подоцна, „во Ирпен, град на периферијата на Киев, руските војници пукаа во цивили кои се обидуваа да избегаат, убивајќи осум лица, вклучително и двочлено семејство деца”.

-Тие беа убиени со минофрлач. Во Киев, руска ракета беше соборена над најважната украинска детска болница. Нашите градови и села беа подложени на проектили, бомби и артилериски напади. Очигледно, руските војници добија наредба да нанесат максимална штета на Украинци и убиства – рече Подолак.

Руските сили не успеаја да направат значителен пробив во северниот дел на Киев, а украинските сили се чини дека успеваат да соборат непријателски авиони, според најновите разузнавачки информации на британското Министерство за одбрана.

„Борбите северозападно од Киев сè уште траат, а руските сили не успеваат да направат некој значаен пробив“, се вели во соопштението на британското министерство.

Инаку, шефот на ЦИА Вилијам Барнс изјави дека рускиот претседател Владимир Путин планирал да го окупира главниот град на Украина Киев во рок од два дена, па затоа, според него, сега е лут и фрустриран.

-Верувам дека ќе го удвои влогот во следните неколку недели и ќе вложи сè во тоа без малку внимание на цивилните жртви – рече Барнс, додајќи дека Путин долги години се гуши во комбинација на тага и амбиција.

Во меѓувреме, Харков, Чернихив, Суми и Мариупол сè уште се опколени од руските сили и трпат силно руско гранатирање.

Михаил Подолак, еден од најблиските соработници на украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој водеше три рунди разговори со Русија од почетокот на инвазијата на Украина, изјави дека Русите ги манипулирале Украинците во обид да им го одвлечат вниманието за да ја постигнат целта да ја окупираат нивната земја.

-Руските војници пукаат во луѓе додека се обидуваат да ги напуштат окупираните градови. Тие гранатираат рути кои би можеле да се искористат за организирање излез – рече Подолак.

Во однос на прашањето дали заминувањето на израелскиот министер во Москва е причина за оптимизам, Подолак рече еден ден подоцна, „во Ирпен, град на периферијата на Киев, руските војници пукаа во цивили кои се обидуваа да избегаат, убивајќи осум лица, вклучително и двочлено семејство деца”.

-Тие беа убиени со минофрлач. Во Киев, руска ракета беше соборена над најважната украинска детска болница. Нашите градови и села беа подложени на проектили, бомби и артилериски напади. Очигледно, руските војници добија наредба да нанесат максимална штета на Украинци и убиства – рече Подолак.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Руска веб-страница: Елитата е разочарана од Путин…

Медуза, независната руска веб-страница за вести, објави…

Силен земјотрес ја стресе Грција вечерва

Силен земјотрес ја стресе Грција вечерва. Според…

Убиени 210 нацисти, деминиран Мариупол: Брифинг на…

90-ти ден од руската специјална операција во…

Костов: На 24 мај сите сме писмени,…

На 24 мај сите сме писмени, само…

(Видео) Хорор во Тексас: При престрелка во…

Пукање во основно училиште во Тексас, јавува…