Објавено на:

Брифинг на Министерството на Русија: Уништени се 3013 тенкови, 164 авиони..

t

Во текот на денот, високопрецизни воздушни ракети на руските воздухопловно-космички сили погодија 4 командни пунктови, 34 области на концентрација на луѓе и украинска воена опрема, како и 2 складишта за муниција во Новгородско-Северскиот регион во регионот Чернихив. Повеќе од 320 националисти беа убиени во пучот, а 72 единици воена опрема беа онеспособени.

Оперативно-тактичката и воената авијација погоди 120 области на концентрација на жива сила и воена опрема. Освен тоа, уништено е: Во регионот Одеса, радарска станица за водење на украинскиот противвоздушен ракетен систем С-300, во регионот Краснопавловка во регионот Харков, складиште за ракетно и артилериско оружје.

Ракетните трупи и артилериските единици погодија 405 области на концентрација на жива сила и воена опрема, 12 командни пунктови и 26 артилериски единици на позиции за гаѓање.
Во областа Коротиќ во областа Харков е уништен противвоздушниот ракетен систем С-300. Исто така, во населбите Раздоље, Харковска област и Славјанск, Народна Република Доњецк, уништени се 3 фрлачи на повеќецевниот ракетен систем Смерч и две складишта за муниција на Вооружените сили на Украина.

Во текот на денот, 13 украински беспилотни летала беа уништени од системи за противвоздушна одбрана во населбите Велики Проходи, Велика Камишеваха, регионот Харков, Пантелејмоновка, Авдеевка и Долја на Доњецката Народна Република, Окнино и Фабричное на Луганската Народна Република, регионот Глубокоје, Региони Барвинок и Владимиров.

Еден дрон Bairaktar-TB2 е соборен кај островот Змејни.
14 украински повеќецевни ракетни фрлачи Смерч беа пресретнати во воздухот над населбите Заводи, Суха Каменка, Пимоновка, Изум, Мала Камишеваха во областа Харков, како и Гончаровка, Тополское и Доњецк.

Вкупно, од почетокот на специјалната воена операција, 164 авиони, 125 хеликоптери, 821 беспилотни летала, 303 противвоздушни ракетни системи, 3013 тенкови и други оклопни борбени возила, 364 повеќецевни ракетни фрлачи, 1471 топови и минофрлачи, исто така и 2824 специјални воени возила.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Ништо од поддршката: Германија нема да ѝ…

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека неговата…

Зеленски призна: Ситуацијата е многу тешка

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски изјави синоќа…

“Тешко на Русите”: Украинците тврдат дека уништиле…

Украинската војска денеска преку објава на Фејсбук…

Османи: На Русија и одговара да ги…

Руската Федерација е еден од факторите на…