Објавено на:

Брнабиќ одговори: Дали е можно Бугарија да го запре транзитот на природен гас за Србија и Македонија?

t

Српската премиерка Ана Брнабиќ одговори на прашањата што ќе се случува доколку Бугарија го прекине транзитот на природен гас за Србија и дали такво сценарио е можно.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ изјави дека не е загрижена за приливот на гас преку Балканскиот поток преку Бугарија во Србија, додавајќи дека самото спомнување на можноста за транспорт на српски гас не е на место.


„Иако во денешно време се е можно, не ме загрижува приливот на гас преку Балканскиот тек преку Бугарија до Србија. Тоа би бил преседан од такви размери, досега невиден. Тоа би значело дека нема договори, договорни обврски, владеење на правото, туку сме на Дивиот Запад“, нагласи Брнабиќ.

Таа посочи дека земањето гас во транзит би значело и дека може да се земе и стока на камиони во транзит, доколку некому му се допаѓа. Тоа, посочи таа, е едноставно невозможно.

Аналогно на ситуацијата со Србија, доколку Бугарија го прекине транзитот на природен гас за Македонија, тоа би предизвикало вистинска криза во државата, особено во индустријата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Изменет законот за недела неработен ден, дознајте…

Собранието ги усвои измените и дополнувањата на…

Приведен крадец во Прилеп

На плоштадот „Методија Андонов Ченто” во Прилеп,…

,,До кога ќе ги снемува спортските брендови”?

Македонскиот ракометен првак и најтрофеен клуб Вардар…

Европски аналитичари: Бугарија се изживува со Македонија…

Битолчанецот Божидар Бижиновски накратко на неговиот Фејсбук…

Има надеж и за Македонија, Борел: ЕУ…

Шефот на  европската дипломатија,  Жозеп Борел, изјави…