Објавено на:

Брнабиќ: Приштина продолжува да се изживува со Србија

t

Премиерката Ана Брнабиќ рече дека последните одлуки на Приштина за лични документи и пререгистрација на автомобили ја ставаат Србија во сложена ситуација, особено Србите на Косово и Метохија. Суштината е постојано малтретирање на Србите, провокации и постојан терор врз Србите, а никој ништо не прави за тоа, тие даваат изјава која може да биде вербално поостра или помалку груба, но во пракса тоа не значи ништо“, рече Брнабиќ на ТВ Прва.

Премиерот рече дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, никогаш не бил поостар и поискрен во своето обраќање во врска со неодамнешните еднострани одлуки на Приштина. Не постои сериозен човек кој може да оспори еден негов збор или теза од неговата адреса“, рече Брнабиќ. Како што наведе таа, кога станува збор за војната во Украина, повеќето западни земји се повикуваат на резолуцијата 1244, но во случајот со Србија таа не се почитува. „Не можете да зборувате за основниот принцип на меѓународното право и правниот поредок, а тоа е неповредливоста на територијалниот интегритет на државите, без да кажете дека сте згрешиле во случајот со Србија, бидејќи не го почитувате тој принцип“, Брнабиќ. рече, пренесува Танјуг.

Таа изјави дека Србија е единствената земја која не се однесува лицемерно и која го почитува меѓународното право и принципите на меѓународното право, што подразбира дека територијалниот интегритет на државите е неприкосновен. Таа рече дека во одредбите од Бриселскиот договор нема ништо што зборува за таблички и посочи дека Приштина не ги почитува обврските од тој договор.

„Во 15-те точки од Бриселскиот договор никаде не се споменуваат табели. Ги исполнивме сите наши обврски од договорот“, изјави Брнабиќ.

За тековната корекција

Брнабиќ изјави дека, што се однесува до цената на струјата, смета дека ќе следи мало корекција поради трошоците за обновливите извори на енергија. Ќе направиме се да ја зачуваме цената на струјата за да бидеме конкурентни и новата цена да не влијае на стандардот на граѓаните, особено додека не го решиме проблемот со увозната инфлација“, изјави премиерот за ТВ Прва. Таа наведе дека државата мора дополнително да инвестира во нови енергетски капацитети и реверзибилни хидроцентрали, за да се обезбеди балансирање на изворите на енергија и производство на дополнителна зелена енергија. Според неа, ова се среднорочни проблеми и во моментов најважно е да се обезбеди да има доволно енергија за зимата што доаѓа.

„Тимот на Владата на Србија работи на ова заедно со тимот на претседателот на Србија и тоа е наш приоритет. Верувам дека ќе имаме доволно енергија во зима и ќе им обезбедиме на граѓаните греење и квалитет на живот на кој се навикнати“, рече Брнабиќ.

Таа посочи дека е многу добро што Вучиќ успеал да преговара за гасен аранжман за следните три години со претседателот на Русија, Владимир Путин, а гасот се испумпува во дополнителни складишта за гас во Унгарија и во Банатски двор.

„Што се однесува до јагленот, нашиот фокус е да се обидеме да увеземе доволно количества јаглен и да се погрижиме, без разлика за каков вид на рударство оваа зима, да имаме доволно јаглен“, изјави премиерот. Таа посочи дека Владата на Србија работи на зачувување на стандардот на населението на неколку начини, преку контрола на цените на основните прехранбени производи, при усогласување на цените на горивата, се грижи новите цени да не бидат шокантни за граѓаните, а Според неа, најавеното зголемување на платите и пензиите особено ќе помогне за зачувување на стандардите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Петковиќ: Курти носи буре барут во Брисел,…

Приштина упорно прави потези кои можат да…

Го спасува: Албанија ќе му дава струја…

Во Косово нема рестрикции во снабдувањето со…

Поради недоволно производство Косово воведува рестрикции на…

Косовскиот мрежен оператор КЕДС започнува со рестрикции…

Србија е ноќна мора за сите соседни…

Косовскиот премиер, Албин Курти ја повика Србија да се…

Се огласи српскиот амбасадор во Бугарија: Еве…

Амбасадорот на Србија во Бугарија Жељко Јовиќ…