Објавено на:

Бројот на жртви при уривањето на зграда во Иран се искачи на 41

t

Бројот на жртвите од уривањето на зграда во југозападен Иран, во градот Абадан, денеска се искачи на најмалку 41, јавија државните медиуми.

Гувернерот на градот Абадан, Ехсун Абаспур, ја соопштил бројката врз основа на официјален извештај, објави државната телевизија, пренесува агенцијата Асошиејтед Прес.

Уривањето на зградата на 23 мај во Абадан, на околу 660 километри југозападно од главниот град Техеран, ги врати болните сеќавања на минатите национални катастрофи и ги истакна лошите градежни практики, владината корупција и негрижата во Иран, информираат светските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Иран: Способни сме да направиме атомска бомба…

Иран има техничка способност да произведе атомска…

Иранските власти уапсија Швеѓанец обвинет за шпионажа

Иранското Министерство за разузнавање во саботата соопшти…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Белгија и Иран ќе си разменуваат затвореници

Белгиските пратеници доцна синоќа дадоа „зелено светло“…

Шефот на Пентагон го советува Иран: Лоша…

Шефот на Пентагон Лојд Остин рече дека…