Објавено на:

Бројот на жртви при уривањето на зграда во Иран се искачи на 41

t

Бројот на жртвите од уривањето на зграда во југозападен Иран, во градот Абадан, денеска се искачи на најмалку 41, јавија државните медиуми.

Гувернерот на градот Абадан, Ехсун Абаспур, ја соопштил бројката врз основа на официјален извештај, објави државната телевизија, пренесува агенцијата Асошиејтед Прес.

Уривањето на зградата на 23 мај во Абадан, на околу 660 километри југозападно од главниот град Техеран, ги врати болните сеќавања на минатите национални катастрофи и ги истакна лошите градежни практики, владината корупција и негрижата во Иран, информираат светските медиуми.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Нова трагедија во Иран: Сурово убиена…

Хадис Наџафи, 20-годишна жена застрелана и убиена…

(Видео) Најмалку 41 лице, меѓу кои и…

Во бранот протести што го зафати Иран…

Не стивуваат немирите во Иран: Уапсени над…

Во протестите во северен Иран уапсени се повеќе од…

Иран ѝ даде моќно оружје на Русија:…

Русија почна да користи ирански саморазнесувачки беспилотни…

Рама вели има докази: Моравме да ги…

Албанскиот премиер Еди Рама гостувајќи во емисијата…