Објавено на:

Брука за Франција: Норвешка ѝ ги враќа испорачаните хеликоптери, несигурни се и не работат правилно

t

„Несигурен, не работи правилно“: Норвешка и враќа хеликоптери на Франција

Норвешка ќе ги врати воените хеликоптери NH90 што ги нарача од француската компанија „NH Industries“ затоа што или се несигурни или се доцна доставени, изјави поранешниот министер за одбрана на таа земја, Роџер Еноксен.

Владата, исто така, рече дека ќе бара враќање на 523 милиони долари плус камати и други трошоци од NH Industries, која е во сопственост на хеликоптерите Ербас, италијанските Леонардо и Фокер Аеростракерс од Холандија.

„Без разлика колку часови работат нашите техничари и колку делови ќе нарачаме, тоа никогаш нема да му овозможи на NH90 да ги исполни барањата на норвешките вооружени сили“, рече актуелниот норвешки министер за одбрана Бјорн Арилд Грам на прес-конференција.

Договорот за 14 хеликоптери беше потпишан во 2001 година, но Норвешка доби само осум, соопшти Министерството.

„Имаме хеликоптер кој не работи правилно“, изјави генералот Еирик Кристоферсен, командант на норвешките вооружени сили.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земаа пример од нас: Норвешка ѝ донира…

Норвешка ѝ донира на Украина четиринаесет оклопни…

Макрон го предупреди Иран: Направете јасен избор!

Макрон му порача на Иран да направи…

Претставници на САД и Франција разговарале за…

Заменичката на државниот секретар на САД, Венди Шерман,…

Франција се подготвува за целосен прекин на…

Француската Влада ќе го искористи летото за…

Голем скандал во Франција: Макрон ветил менување…

Илјадници протечени датотеки открија како „Uber такси“…