Објавено на:

Брука: Украина ја обвини Русија за кражба на стотици илјади тони жито

t

Украинскиот заменик министер за земјоделство, Тарас Висоцки денеска ја обвини Русија дека украла стотици илјади тони жито од окупираните територии.

Говорејќи на украинската национална телевизија, Тарас Висоцки рече дека се плаши дека Русија може да украде поголем дел од 1,5 милиони тони жито во областите кои сега се под нејзина контрола.Засега нема коментар од Русија во врска со овие обвинувања.


Висоцки, сепак, ги уверува Украинците дека нема да има недостиг од храна.

Товарен брод со повеќе од 71.000 тони украинска пченка го напушти романското пристаниште Констанца во четвртокот, првпат откако Русија ја нападна Украина на 24 февруари.

Украинската стока се извезува во пристаништето Констанца, што е гест на романска солидарност, додека руската морнарица продолжува да го блокира пристаништето во Одеса.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Санду: Немам информации дека Русија планира да…

Молдавската претседателка Маја Санду рече дека нема…

Русија: Прифаќањето на Украина и Молдавија како…

Русија во петокот рече дека одлуката на…

Конашенков: Руската армија го блокираше Лисичанск од…

Руската армија ја проби украинската одбрана и…

Британски бискуп: Санкциите се глупава алатка, може…

Британскиот бискуп Ник Бејнс ги нарече санкциите…

Путин: Ако нема леб, јадете колачиња

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека светот…