Бугарин ја шверцувал мртвата мајка преку граница: Ѝ посакавме на бабата добар ден, а нејзе ѝ падна главата!

t

Единствен случај на шверц се случи на граничниот премин меѓу Србија и Бугарија.Џип со бугарски таблички пристигнал на преминот Вршка Чук и веднаш им станал интересен на српските цариници.

– На границата немаше гужва. Полека се приближуваше џип со бугарска регистерска табличка. Возеше многу бавно и тоа прво ни го привлече вниманието. Во тој момент, апсолутно ништо друго не ни беше сомнително – неофицијално велат вработените во Царинската управа.

Како што подоцна се испоставило, Бугаринот преку Србија патувал до родниот Видин, на околу 40 километри од граничниот премин, а на задното седиште „седела“ неговата мајка…

– Бугарскиот државјанин уредно ги покажаа документите, но бил видно нервозен, обидувајќи се некако да ја забрза целата постапка и што поскоро да ја помине границата. Беше во некаков грч. Ги стискаше рацете. Прво мислевме дека шверцува навистина вредна стока или наркотици – изјавија цариниците.

Еден од цариниците потоа отишол до задната врата, ја отворил, а Бугаринот за малку извикал дека тоа е неговата мајка и дека треба да ја остави.

– Секако дека не му обрнавме внимание. Културно и посакавме убав ден на бабата и потоа убаво ја замоливме да излезе од возилото… А потоа главата кимна со главата и во секунда сфативме дека жената е мртва – се шокираа цариниците.

Како што подоцна било утврдено, „шверцерот“ ја донел мајката дома од Виена, но старицата по пат починала, била болна и стара, родена 1937 година.

Знаел дека не смее да го пренесе починатиот преку граница, а бидејќи овие транспорти се скапи, а документацијата е долга, решил да ја прошверцува починатата мајка и со тоа да заштеди и пари и време.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Проруските власти во Украина: Големо мнозинство од…

Проруските сепаратистички власти во Украина денеска ги…

ТАЖНА ВЕСТ: Почина член на музичката група…

Денеска почина Милорад Џери Џмерковиќ, познат клавијатурист…

Фронтекс: Бројот на Руси кои влегуваат во…

Бројот на Руси кои влегуваат во ЕУ…

Ново задолжување од 250 милиони евра

На денешната седница беше донесена Одлука за…

Вонредно предупредување до полските граѓани: Напуштете ја…

Полското Министерство за надворешни работи ги советуваше…