Бугарите веќе “плачеле” во Европската комисија: Македонската амбасадорка ќе биде повикана на разговор!

t

Македонскиата амбасадорка во Софија денеска ќе биде повикана во Министерството за надворешни работи и ќе ѝ биде врачен остар демарш по повод вооружениот напад на бугарскиот културен клуб „Цар Борис Трети“ во Охрид, јави репортерот на БГНЕС.

Веќе синоќа бугарските дипломати детално го информирале раководството на Европската комисија за тешкиот инцидент во Охрид. Синоќа околу 20 часот по локално време при пукањето против бугарскиот клуб било испразнето списание. Веднаш по нападот на местото на настанот пристигнал бугарскиот конзул во Битола Димитар Иванов. Само во просториите на клубот внатре биле пронајдени 8 чаури. Дописникот на БГНЕС појаснува дека има снимка на која јасно се гледа автомобилот од кој се пукало и нема да им биде проблем на органите на прогонот доколку има вистинска истрага да ги пронајдат напаѓачите.

Министерството за надворешни работи на РМ го осуди инцидентот и ги повика „надлежните институции да ги преземат неопходните мерки за откривање на сторителите и да ги преземат неопходните мерки за гарантирање на работата на овој и на сите други граѓански клубови во државата“. Според МНР на РМ, „сите граѓани на државата имаат слобода да ги изразат своите убедувања и да ги бранат своите права кои се загарантирани со Уставот на достојна земја кандидат за членство во ЕУ“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски медиум ги попари властите и историчарите!…

Колку е повулгарна лагата, толку полесно ја…

Бугарското МНР штрајкува за повисоки плати

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи…

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…

Вечно виновни: Милков тврди дека Македонија е…

За жал, реакцијата во Република Македонија е…

По реакцијата на Пенушлиски делото „Галичник“ симнато…

На барање на познатиот македонски сликар Илија…