Објавено на:

Бугарите протестираат против преговори со “Гаспром”: Ова не е Москва

t

Со скандирања „Ова не е Москва“ и „Оставка“ почна протестот пред владината зграда во Бугарија поради преговорите на техничката влада за обновување на испораките од Гаспром.

Демонстрациите го блокираа главниот влез на владата, а полициското присуство таму е зголемено.

– Гаспром не е комерцијална компанија. Ова е оружје во рацете на Путин против Украина и демократскиот свет, систем на рекетирање, манипулации, изнудувања, уцени и во никој случај Бугарија не треба да се врати на овој начин на зависност. Има доволно други можности и алтернативи за вистинска диверзификација, кои, сепак, намерно се саботираат од официјалниот кабинет и по три недели протестирање и несогласување, најавуваме деноноќна блокада на централниот влез на Владата, изјавија организаторите за БНР.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски писател ги шокираше Бугарите: Историски сме…

Писателот Стефан Цанев од Бугарија во гостување…

Османи тврди: Историската комисија со Бугарија не…

Најодговорно тврдам дека македонско-бугарско историска Комисија не…

Бугарската еврокомесарка ѝ се налути а Холнандија:…

Бугарската еврокомесарка, Марија Габриел, ја коментираше одлуката…

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија…

Владата на холандскиот премиер Марк Руте на…