Објавено на:

Бугарите ја открија Америка: Гасот од САД е поскап од Рускиот

t

Бизнисите плаќаат повисока цена отколку ако Бугарија купуваше руски гориво. Во моментов на границата горивото пристигнува по 82,69 евра за мегават час. Бизнисот во Бугарија бара компензација бидејќи плаќаат за 10,5 отсто повеќе.

Американскиот течен природен гас во Бугарија се покажа поскап од рускиот. Конечната цена на течниот природен гас од САД за јуни за испорака до бугарската граница е 87.482 долари / Mwh или 82,69 евра / Mwh, дознава Труд од високи извори од Министерството за енергетика.

Во исто време, цената на гасот според договорот со Гаспром експорт за јуни требаше да биде 74,16 евра/Mwh. Излегува дека течниот природен гас добиен од САД е 8,53 евра/Mwh или 11,50% поскап од гасот на Гаспром експорт, кој владата на Кирил Петков одби да го плати на начин предложен од Русите.

Првиот танкер со течен природен гас од САД стигна до Бугарија преку Турција. Булгаргаз го продава договорениот гас од САД на турската компанија Боташ. Синото гориво потоа беше истоварено на терминал за течен природен гас во Турција, по што Боташ повторно го продаде гасот на Булгаргаз со снабдување на гасната врска Странџа/Малкоклар. Причината за тоа е што немаме договор со Турција за транзит на гас преку нивна територија.

Цената на гасот во Бугарија, формирана со набавка на течен природен гас од САД, што беше одобрена од EWRC во јуни, изнесува 141,36 лева/MWh. За споредба, доколку добиеме гас според договорот со Гаспром експорт, цената за бугарските потрошувачи би била 127,71 лева / MWh. Владата го обиколи светот, молејќи им се на сите трговци и на крајот донесоа гас само 11,50% поскап од сигурниот гас според договорот со Гаспром.

Веднаш штом стана јасно дека владата одбила да плати за рускиот гас на начинот на кој Гаспром барал, организациите на работодавачите во земјата побараа компензација затоа што морале да платат поскап гас. Тие побараа компензација за покривање на повисоката цена на гасот како резултат на одбивањето на Газпром. Сепак, таков надомест нема.

Според претседателот на Регулаторната комисија за енергетика и води (ЕВРК) Станислав Тодоров, не се потпишани нови долгорочни договори за снабдување со гас.

„Засега мислам дека преговорите се во тек, но колку што сум информиран не можам да потврдам дали е потпишан. Штом се преземе таков чекор, тие мора да го достават договорот на одобрување до EWRC“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Скопјенец загина на патот Маврови Анови –…

Шеесет и седум годишниот скопјанец Љ.Ј. го…

(Видео) Пендаровски исвиркан на ракомет во Струга

Претседателот Стево Пендаоровски присуствуваше на ракометниот турнир…

Во САД дистрибуирани 1.8 милиони вакцини против…

Како што јави С-Ен-Ен, ова вклучува и…

Рекорден број Французи дале отказ во потрага…

Работници во Франција ги напуштија своите работни…

Во Македонија има непишана забрана за критика…

Професорката Мирјана Најчевска ја коментира актуелната политичко-обвинителската…