Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се знае дали е руски или украински!

t

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската база Варна рано утринава била активирана по дојава за пронајден дел од беспилотно летало на кое е прикачен предмет налик на муниција, информира Министерството за одбрана (МО).

Предметот е откриен ноќеска во реонот на пристаништето за чамци во Тјуленово.

Специјалистичката екипа од пет војници заминала утрово во 6.10 часот. На лице место, специјализираниот тим ќе изврши извидување на објектот, по што ќе се донесе одлука каде ќе се фрли.

Војниците дејствуваат откако добиле барање од регионалниот гувернер на регионот Варна и по наредба на началникот на одбраната.

Да се ​​обезбедат дополнителни информации.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Авионот на Лавров ја заобиколил Бугарија

Дипломатскиот скандал се продлабочува поради учеството на…

ЛАВРОВ ДОАЃА ВО МАКЕДОНИЈА! Бугарија го отвори…

Бугарија го отвори својот воздушен простор со…

Поради снегот Бугарија прогласи вонредна состојба во…

Две лица загинаа во Бугарија, а едно…

Бугарија ќе испрати 100 оклопни транспортери во…

Бугарскиот парламент го усвои предлог-законот за бесплатна…

Две лица загинаа во несреќи поради силниот…

Две лица загинаа како последица на силниот…