Бугарија ги укинува сите ограничувања за Ковид-19 од 20 март

t

Земјата влегува во етапите 2 и 3 од пандемијата, очекуваме за краток период да стигнеме до фаза 1, што значи дека цела Бугарија наскоро ќе биде во зелената зона. До 20 март ќе може да се прекинат сите ограничувања во земјава и зелениот сертификат ќе остане валиден само во европската регулатива за патување.

Ова го изјави премиерот Кирил Петков, јави репортерот на БГНЕС.Министерката Шербезова од своја страна рече дека напорите даваат резултати во системот на недостиг на кадар. Им благодарам на бугарските лекари, медицински сестри, фармацевти и на сите вклучени во здравствениот систем, рече таа. Кризата откри голем број несовршености во системот. Некои од проблемите имаат долгорочно решение и ги поставивме потребните анализи, нагласи Шербезова.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: Должност ни е да дадеме шанса…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ, во вечерашното…

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за…

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои…

Шамар од Радев и Јотова: САД и…

Шефот на бугарската држава Румен Радев рече…

Ковачев провоцира: Бугарија ја сака Македонија во…

По агресијата на Путин против Украина, интеграцијата…

(Фото) Вархеји повторно во Софија: Ги убедува…

Комесарот за добрососедство и проширување на ЕУ…