Објавено на:

Бугарија доби танкер со течен гас од САД

t

Бугарија го доби првиот танкер со американски течен гас, соопшти Министерството за енергетика на оваа соседна земја.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, бугарскиот вицепремиер и министер за финансии Асен Василев соопшти дека американскиот течен гас пристигнал и порано од планираното. Неговото истоварување почнало и од денеска Бугарија ќе може да го користи. Растоварувањето на течниот гас од САД ќе трае 18 часа.

Околу Бугарија има терминали во Грција и Турција.

Според бугарскиот енергетски експерт Васил Начев, течниот гас пристигнал на терминал во Турција, а не според очекувањата на терминал во Грција.

-Бугарија и Туркије имаат привремен договор, бидејќи немаме постојана интерконекција, додаде тој.

Грција има четири точки каде е можно да се истовари течниот гас, да полни и да се испумпува.

Големото прашање, според Начев, е дали цената на природниот гас во Бугарија ќе падне. За јуни бугарската државна компанија за гас Булгаргаз предложи цената на снабдувањето со гас да биде 141,28 лева (70,51 евра), што е за околу 20 лева (10 евра) поевтина од мај.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, американскиот гас за Бугарија е договорен за време на посетата на бугарскиот премиер Кирил Петков на Вашингтон по неговиот разговор со американската потпретседателка Камала Харис и други претставници на американската државна администрација. Ова се случи откако Русија еднострано ја прекина испораката на гас за Бугарија, откако земјата одби да плати во руски рубљи, бидејќи постои заедничка одлука на ЕУ да ги исполни договорите со Газпром во евра, како што беше договорено при нивното потпишување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Гутереш: Невозможно е горливите светски проблеми да…

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави…

(Видео) Двајца загинаа, а уште толку се…

Двајца загинаа, а уште две лица се…

САД: Руската инвазија на Украина ќе предизвика…

Амбасадорката на САД во Обединетите нации, Линда…

Бајден се предомисли: Се уште сака да…

Бајден се предомисли, се уште сака да…

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…