Објавено на:

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за украинските бегалци

t

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои пристигнуваат во земјата.

Станува збор за компензација за храна и сместување на Украинците сместени во бугарските хотели и рекреативни центри.


Износите ќе се намалат од 40 лева (околу 20 евра) на 15 лева (околу 7,5 евра) дневно.

Бугарската влада смета дека 15 (околу 7,5 евра) лева би биле доволни за сместување и три оброци дневно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БОМБА: Бугарија спрема вето и нова историја…

Бугарија, охрабрена од поддршката што ја добива…

Прванов: Со кревање на ветото Бугарија ја…

Поранешниот претседател на Бугарија, Георги Прванов, повика на…

Лавров се закани: Руската амбасада во Софија…

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска изјави…

70 протерани дипломати од руската амбасада во…

Два авиони на Руската Федерација денеска во…

Мала група Бугари протестираа пред француската амбасада…

Додека во Македонија река од народ протестираше…