Објавено на:

Бугарија драстично ја намалува финансиската помош за украинските бегалци

t

Бугарија ја намалува помошта за Украинците кои пристигнуваат во земјата.

Станува збор за компензација за храна и сместување на Украинците сместени во бугарските хотели и рекреативни центри.

Износите ќе се намалат од 40 лева (околу 20 евра) на 15 лева (околу 7,5 евра) дневно.

Бугарската влада смета дека 15 (околу 7,5 евра) лева би биле доволни за сместување и три оброци дневно.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И бугарското МНР ни го честиташе Илинден:…

Срдечна благодарност за искрените честитки од нашите…

Бугарската Фондација “Македонија”: Можете да славите или…

Бугарската фондација во Македонија позната по нивните…

(Видео) Мицкоски го продаде кучата: Oдби да…

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во гостување…

Закажани избори во Бугарија – СДСМ може…

Бугарскиот претседател, Румен Радев, денеска распиша предвремени…

Хаос во Бугарија: Силни експлозии во складишта…

Две експлозии се случија рано утринава по пожар во…