Бугарија зачудена од реакциите во Македонија за клубот „Ванчо Михајлов“

t

Бугарското МНР преку соопштение изрази зачуденост од позициите на властите во Скопје и антибугарската кампања во медиумите во врска со клубот „Ванчо Михајлов“.

-Зачудени сме од остриот став на претставниците на властите во Република Македонија и антибугарската кампања што се спроведува во медиумите во нашата соседна земја во последните денови во врска со отворањето на клуб при Здружението Културен центар „Иван Михајлов“ во Битола, се наведува во синоќешната реакција на бугарското МНР.

Оттаму посочуваат дека во Македонија повторно се шири омраза против Бугарија поттикната од политички партии, но и од академската заедница.

-Повторно сме сведоци на говор на омраза против Бугарија, кој е поттикнат од парламентарните политички партии, претставници на јавноста и на академската заедница. Посебно загрижува фактот што се прават обиди Бугарија и бугарскиот народ нeправедно да се изедначат со фашизмот. Ширењето на тенденциозни погрешни толкувања на историјата е токму една од причините поради која имаме Договор за добососедство и формиравме Заедничка комисија за историски прашања. Очигледна е потребата таа да направи вистински напредок на чувствителните теми во нашата заедничка историја, стои во реакцијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Груевски да не излезеше од Македонија…

Мирка Велиновска вечерва во вонредната епизода на…

Велс ги расплака Хрватите буквално во –…

Фудбалерите на Хрватска одиграа само нерешено на…

(Видео) Миленко доби црвен картон затоа што…

Миленко Неделковски бараше да се сретнам со…

ГО ПРАВИМЕ ТОА ШТО АМЕРИКА ГО ПРАВИ…

Локацијата во Белорусија ќе биде готова до…

Цариниците пронашле мигрантка која се криела под…

Царинските службеници спречиле обид мигрантка илегално да…