Објавено на:

Бугарија за половина година ѝ дала на Украина оружје во вредност од 2,5 милијарди евра

t

Софија му предаде на Киев оружје во вредност од 5 милијарди лева (околу 2,5 милијарди евра) за 164 дена. Ова во неделата во интервју за БТВ го соопшти поранешниот премиер на Република Кирил Петков.

„Во извештаите од областа на економијата, видовме дека градот Сопот и градот Казанлак (таму се наоѓаат фабрики за оружје – белешка ТАСС) целосно работат во областа на воената индустрија и верувам дека заработиле 5 милијарди [лева] за 164 дена, и покрај тоа што немавме директен извоз во Украина, тоа [испораките поминаа преку] американската и британската влада. Многу е важно да застанеме во солидарност со Украина заедно со европските партнери и работиме заедно со нив“, рече поранешниот премиер.

Обединета Европа сега ја покажува својата сила и не сакам мојата земја да го брани агресорот, рече Петков, коментирајќи ја изјавата на претседателот Румен Радев дека Бугарија не учествува во меѓународниот договор за испорака на гранати на Украина.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарија за половина година ѝ дала на…

Софија му предаде на Киев оружје во…

Обединетите нации загрижени за кршење на човековите…

Структурите за човекови права на ОН регистрираат…

Јотова стана миротворец: Се залага за преговори…

Бугарскaта потпретседателка Илијана Јотова се залага за…

Украински дрон експлодираше на 250 километри од…

Во областа Тула во Русија, недалеку од…

Борел се закани со нови санкции: Ако…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…