Објавено на:

Бугарија се наоружува: За неколку денови започнува производството на првиот бугарски ловец Ф-16

t

За неколку дена ќе започне производството и монтажата на првиот ловец Ф-16 за Бугарија во Америка. Ова за БНТ го изјави новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на нашата земја во САД Георги Панајотов.

Планирам, доколку имам можност, да отидам во фабрика и да го видам авионот.Но, ова е новоста – дека летово во фабриката на Локхид Мартин во Гринвил, Јужна Каролина, започнува изградбата на првиот бугарски Ф-16. Ова е авион со подобрена авионика, односно со подобрена електронска опрема и има 50% подолг животен циклус од сегашните модели Ф-16. Бугарија е во група од неколку земји за набавка на овие ловци. Не се тајна – Словачка, Катар и Тајван “Сите овие земји чекаат да ги добијат авионите што ги нарачавме. Деловите се веќе испорачани и почнува нивната изградба. Продолжува обуката на бугарските пилоти. Момчињата се обучуваат според распоред”, Панајотов. објасни.

Нашиот амбасадор во САД беше дециден дека нема притисок од американска страна врз Бугарија за укинување на ветото за членство на Република Македонија во ЕУ.

„Нема притисок. Овде сум од 19 мај, имав разговори со Стејт департментот и повеќе од еднаш. Се сретнав и со законодавци, со конгресмени минатата недела. Дефинитивно нема притисок, но да, јас нагласи, во интерес на САД е „Нема сличен проблем меѓу Бугарија и Република Северна Македонија. Но, нема притисок. Сепак, дозволете ми да нагласам – Бугарија овде се гледа како земја која го направила своето отстапки и такви се очекуваат од другата страна“, изјави Георги Панајотов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Се јави нацистот: Македонија да се извини…

Има многу внатрешни проблеми во Европската унија…

Радев се жали: Наместо европска солидарност Бугарија…

Владата на холандскиот премиер Марк Руте на…

Бугарски медиум ги попари властите и историчарите!…

Колку е повулгарна лагата, толку полесно ја…

Бугарското МНР штрајкува за повисоки плати

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи…

Портпаролот на бугарското МНР: Манупулациите на историската…

Сите манипулации што заедничката комисија со Македонија…