Објавено на:

Бугарија се пишмани: Ќе ја разгледува опцијата за плаќање на рускиот гас во рубљи

t

Бугарија планира да разговара за исплатите на рубљата за рускиот гас со Европската комисија, изјави министерот за енергетика Александар Николов во интервју за каналот БТВ во неделата.

Софија претходно го отфрли барањето на Москва за ново решение до земјите кои воведоа санкции кон Русија.


Николов беше прашан која е поентата земјите како Бугарија, Полска и Финска да не го почитуваат барањето, кога Германија и Италија се договорија да отворат сметки во рубљата.

Според Николов, претставниците на ЕУ јасно ставиле до знаење дека плаќањата во руска валута биле кршење на санкциите. Софија очекува Европската комисија да даде дополнителни инструкции, рече тој.

„Нивото на солидарност и единство мора да биде што е можно повисоко. Ако има исклучоци, ќе ги разгледаме и ќе видиме какви ќе бидат ефектите врз целиот систем“, објасни министерот за енергетика.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

Дрзок однос на бугарското МНР: Северна Македонија…

Бугарското Министерство за надворешни работи го повика…

Нехамер гледа напредок во спорот меѓу Македонија…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…

Бугарија ја малтретира Македонија и тоа е…

Американскиот претседател Џо Бајден не може да…

Бугарското МНР го разобличи Османи: Протоколот бил…

Бугарското министерство за надворешни работи уште еднаш…