Бугарија со поддршка за Украина, најави испраќање на вoeна опрема и хуманитарна помош, Унгарија нема да испраќа oружје во Киев

t

Бугарија им се придружува на земјите кои решија да ја поддржат Украина. Бугарскиот премиер Кирил Петков ќе обезбеди хуманитарна помош и воено-логистичка поддршка.

Унгарија, пак, најави дека нема да испорачува оружје на Украина, соопшти премиерот Орбан

Веќе четврти ден од воената операција во Украина. Москва и Киев се подготвени за преговори. Путин нареди посебен режим за руските нуклеарни сили. Руската армија ја презеде контролата врз аеродромот во близина на Керсон. Гранатирањето продолжува во Донбас. Западот најави замрзнување на имотот на Централната банка на Русија, како и дека одредени банки ќе бидат исклучени од SWIFT.

Ситуацијата ескалираше откако Киев ја засили офанзивата против ДНР и ЛНР, по што Русија, на барање на републиките, ја призна нивната независност и ги ратификуваше договорите за пријателство и соработка. Три дена подоцна, рускиот претседател Владимир Путин најави почеток на специјална воена операција во регионот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонците во Бугарија: Ова е само почеток,…

Провокација со задни намери. Македонците од Бугарија…

Како македонски политичари: Русија и Украина меѓусебно…

Киев и Москва денеска повторно меѓусебно се…

“РТС”: Северна Македонија, друштва на мртви цареви

Двајца поранешни бугарски императори и соработници на…

Француски колумнист ги нарече властите аматери и…

Со воведувањето антируски санкции Европа се погоди…

Кисинџер: САД се на работ на војна…

Поранешниот американски државен секретар Хенри Кисинџер (99)…