Објавено на:

Бугарија ќе ја тужи Русија заради прекинот на испорака на природен гас

t

Бугарската влада ќе ги истражува правните мерки против Москва откако рускиот енергетски гигант Газпром го затвори снабдувањето со гас во земјата, изјави бугарскиот министер за енергетика Александар Николов во изјава за Си-Ен-Ен.

-Булгаргаз, државниот ентитет, ја изврши исплатата и потоа парите беа вратени од Гаспром. Ако зборуваме за прекршување на договорот, тогаш од правна и законска перспектива е апсолутно јасно кој го прекршил договорот, изјави Николов во интервју за CNN


Кога Русија побара сите плаќања за гасот да се вршат во рубљи, Николов рече дека Бугарија одби да се усогласи и побара појаснување за деталите за механизмот, но не добиле одговор од Газпром.

-Бевме прилично јасни дека ќе следиме заеднички став во однос на гледиштето на Европската унија. Нема да го прифатиме фактот дека една од страните во договорот реши целосно да го промени механизмот за плаќање, па затоа завршивме таму каде што сме денес… но сепак се обидуваме во овие тешки околности да ги следиме сите предуслови од постоечкиот договор, додаде Николов.

Бугарија се потпира на Русија за околу 90% од увоз на гас, што го прави најновиот потег на Москва прекин на поголемиот дел од снабдувањето со енергија на земјата. Министерот за енергетика рече дека Бугарија ги испитала сите можни решенија во однос на енергетската диверзификација и се обидува да ги прошири своите партнерства со другите региони.

Тој укажал на одреден напредок на долго одложуваната гасна врска, интерконектор Грција-Бугарија (ИГБ) меѓу Бугарија и нејзиниот сосед Грција.

-Практично, доаѓањето од 90% на нула, се разбира, ќе биде тешко и, се разбира, ќе имаме цена за да ја платиме, но на крајот на денот, суверенитетот и солидарноста се многу поважни, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

И Бугарија има со што да “се…

ФБИ нуди награда од 100.000 долари за…

ЕУ и НАТО ја поддржуваат одлуката на…

На позадината на хистеричната ситуација, подгреана од…

Петков го отфрли ултиматумот на Митрофанова: Руските…

Кирил Петков денеска до 12 часот не…

Пак ќе останеме со прстот во уста?…

Пратеничката група на опозициската бугарска партија „Преродба“…

(Видео) Русите создадоа специјално оклопно возило за…

Русите создадоа ново оклопно возило - „Ахмат“…