Бугари “има снемано”: Повеќе членови на избирачките одбори отколку гласачи во Македонија за бугарските парламентарни избори

t

Интересот на Бугарите во Македонија да гласаат во неколку избирачки места на парламентарните избори во Бугарија е екстремно мал, пренесуваат бугарските медиуми кои се повикуваат на тензичните односи меѓу Македонија и Бугарија.

За гласање во Македонија се пријавија само 169 лица, наспроти целата кампања која ја спроведуваа бугарските пропагандисти во државава.

Излезеноста е многу мала и во Бугарија каде до 16 часот по бугарско време излегле нешто повеќе од 26% од избирачите.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

“Мост” го улови бугарскиот амбасадор во Албанија:…

Продолжува бугарската пропаганда за асимилација на Македонците…

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Вучиќ најави дека ќе распише избори до…

„Еве ќе ги објавиме до крајот на…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…