Објавено на:

Бугари фатени како крадат голема количина масло за јадење во Британија

t

Тројца Бугари се обиделе да украдат поголемо количество масло за јадење од супермаркет во Велика Британија. Сепак, чинот го спречиле храбрите вработени во продавницата кои ги фатиле крадците, пишува DailyMail.

Борис Огњанов (37), Јан Георгиев (43) и Николај Јорданов (44) обидот за кражба го извршија во позадина на драстичниот скок на цената на нафтата, што ја претвори во барана роба на црниот пазар. Според полицијата, тој се рециклира за да се користи за производство на биогориво.

Судот соопшти дека на тројцата им биле платени по 180 фунти за да ги украдат контејнерите со нафта наменети за компанија за рециклирање. Според Би-Би-Си, кражбата на масло за јадење ја чини државната каса во просек по 25 милиони фунти годишно како „изгубени давачки“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Велешанец крадел претставувајќи се како полицаец

Четириесет иедногодишниот А.К. од велешко Горно Оризари,…

БРУКА! Во болница украле пари, телефон и…

СВР Тетово поднесе кривична пријава против Е.Р.(26)…

Детали од МВР: Приведени две лица за…

Две лица се приведени во врска со…

(Фото) Како Бугарите го бомбардираа манастирот Свети…

Македонскиот активист во Албанија Васил Стерјовски објави…

Вработени на Онкологија осомничени за кражба и…

Против повеќе лица вработени на скопската Клиника…