Бугарската еврокомесарка ѝ се налути а Холнандија: Сака во Шенген

t

Бугарската еврокомесарка, Марија Габриел, ја коментираше одлуката на холандскиот премиер Марк Руте, Холандија да не го поддржи влезот на Бугарија во Шенген.

Габриел истакна дека кога се исполнети критериумите, земјите-членки треба да донесат соодветна одлука.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, Габриел изрази надеж дека има уште време до 8 декември, кога Европскиот совет треба да ја донесе конечната одлука.

Габриел наведе дека и е драго што ЕК цврсто застана зад трите земји – Бугарија, Романија и Хрватска и оти „искрено се надева дека во оваа ситуација нема да се користат аргументи за кои нема место во оваа дискусија“.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…

Српски државјанин убиен во Софија!

Српски државјанин е приведен синоќа во Софија…