Објавено на:

Бугарскиот вицепремиер Василев: Следните 4-5 години ќе бидеме во воена економија и постојана неизвесност

t

Не можеме повеќе да се потпреме на Гаспром. Тие се покажаа како апсолутно нелојален партнер од една страна и несигурна друга страна од друга страна. Ова за БНТ го изјави вицепремиерот и министер за финансии на Бугарија, Асен Василев.

За Европа постои заедничка стратегија за природниот гас, за нашиот регион тоа се прави во Софија и до 15 мај треба да има првите резултати како најдобро да се искористи мрежата за пренос на гас, изјави Василев по средбата во Софија. минатата недела.форум со учество на министри за енергетика од Балканот.

Од неговите зборови стана јасно дека работиме на пристап до терминалите за течен гас во Турција, од каде што можеме да добиеме околу 17 милијарди кубни метри.

Во моментов земаме гас по јужниот гасен коридор. Булгаргаз договори танкери до крајот на јули. оттука и заедничкиот откуп – ЕУ и САД договорија 50 милијарди кубни метри.

Василев го оцени како глупост тврдењето дека Бугарија нема посредници за нафта и затоа сака ембаргото да се одложи. Тој рече дека преговорите за снабдување со природен гас ги водат Булгаргаз, а не приватни компании.

„Во тек се многу сериозни преговори со азербејџанската страна за да се осигураме дека целосните количини ќе започнат во мај. Имаме многу добро разбирање од страна на Азербејџан, така што јас сум лично оптимист дека тоа може да се случи“, додаде Василев.

За руската нафта, Василев рече: Наш интерес е, доколку има отстапување, да бидеме во отстапувањата. Преговорите во моментов, колку што знам, не беа успешни. Тие ќе продолжат следната недела.

Од самиот почеток, ставот на Бугарија е апсолутно јасен – доколку има одложување на стапувањето во сила на санкциите за некои земји, сакаме и такво одложување, рече вицепремиерот и потврди дека доколку ЕУ одбие, Бугарија нема да поддршка на санкциите.

Едната причина е што имаме големо количество нафта, од кои две се од Русија, другата е што треба да се завршат дополнителни инсталации кај Лукоил и Нефточим, а како што знаете во моментов цената на руската нафта е многу поевтина. Асен Василев истакна дека технолошки Лукоил може веднаш да почне да работи со нафта освен руската, но тоа крие ризици од гаснење и еколошки проблеми.

Според Василев, војната ќе трае најмалку 4-5 години.

Во следните 4-5 години ќе бидеме во воена економија и ќе има постојана неизвесност – за гас, за нафта, за струја. Мора да се проверат сите логистички правци во Европа и да се осигураме дека ефектот врз бугарската економија ќе биде минимален, додаде Василев.

Цените на енергенсите секако ќе бидат повисоки не само во Бугарија, туку и во целиот свет. Цените на храната секако ќе пораснат, бидејќи и Украина и Русија се извозници на светскиот пазар и производители на жито и жито. Логистиката, особено црноморската, ќе поскапи многу, објасни Василев, додавајќи дека овие фактори не можат да се игнорираат.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Трагедија во Бугарија: Девојче почина за време…

Ученичка од англиската гимназија во Бургас починала…

Се работи на инвестиција на нов гасовод…

Сите влади работат во специфични услови зашто…

(Видео) Траги-комедија, нашите цариници се корумпирани ама…

Дека Бугарија е корумпирана држава знае и…

Ковачевски: Добро е што официјална Софија сака…

На ниво на односи помеѓу две страни…

Демерџиев му кажал на Спасовски: Говорот на…

Република Македонија, односно Оливер Спасовски ветил дека…