Бугарскиот европратеник Ќучук: После толку обиди за почеток на преговори нормално е да има песимизам

t

Бугарскиот европратеник и известувач за Македонија, Илхан Ќучук во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека нормално е да има песимизам во однос на почнување на преговорите во Европската Унија.

Тој вели дека гледа умерен оптимизам, не може да каже дека се е песимистично.


„Има страни кои гледаат попозитивно на процесот во зависност кој каде е сместен во политичката конфигурација на Северна Македонија, Но е нормално да има песимизам, после толку многу обиди, после толку многу очекувања, дека поддршката за Европската унија, не само во Македонија, но и во земјите од Западен Балкан намалува и тоа е разбирливо од гледна точка на очекувањата“, вели Ќучук.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Бугарски претставници положија цвеќе пред возобновениот…

„За да бидеме ефикасни и добри сојузници,…

Дрзок однос на бугарското МНР: Северна Македонија…

Бугарското Министерство за надворешни работи го повика…

Османи: Може и да не добиеме нов…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Приведени албански државјани кои краделе дрва од…

Во голема полициска акција на Единицата за…