Објавено на:

Бугарскиот “Нелсон Мандела” на прославата за Сан-стефанскиот договор: Време е да се свртиме кон бугарските идеали

t

Денеска не е време за политички пароли. Време е да се каже – Бугарија пред се, време е да се свртиме кон бугарските идеали. Ова е патриотизам. Ова го истакна премиерот на Бугарија Кирил Петков на приславата по повод нивниот национален празник 3 март, кој воедно е и датум на кој е потпишан Сан-стефанскиот договор со кој е предвидено целата територија на Македонија да влезе во состав на Бугарија.

Еве како бугарските медиуми го пренесоа настанот:

“Премиерот пристигна на врвот Шипка и беше исвиркан од „патриоти“ кои денеска вееја руски знамиња на Шипка, јави дописникот на БГНЕС.
За време на говорот на Кирил Петков, тој беше погоден од снежни топки. Поддржувачите на партијата Вазраждане се обидоа да го замолчат неговиот говор.

Причината зошто дојдов овде на Шипка е дека мора да бидеме обединети и оваа поделба никому не помага, изјави премиерот Кирил Петков на новинарите по официјалната церемонија на настанот.

Според него, луѓето кои се бореле на овој врв ги дале своите животи, не за да се разделат, туку да бидат сплотени. Иако имаше многу провокатори и омраза, сакам да покажам дека не се плашиме од омраза, затоа што верувам во заедништво и на овој ден мора да бидеме обединети и мала група од грст луѓе се обидуваат да всадат омраза и поделби на бугарскиот јазик. луѓето немаат право да го поставуваат дневниот ред на тој ден, додаде премиерот.

Премиерот беше дециден дека секој што работи против интересите на Бугарија ќе биде отповикан. Неговите зборови се упатени до амбасадорката на Русија во Бугарија Елеонора Митрофанова.

Петков рече и дека мора да продолжиме да испраќаме хуманитарна помош во Украина. Уште една лага ја нарече информацијата дека ќе испратиме борци во Украина. Според него, коалицијата зборува со еден глас и покажала дека имаат избалансирани позиции.

Според него, паниката на бензинските пумпи ја подгреваат одредени лица.

За бараната оставка на главниот обвинител, Петков коментира дека сега ќе стане јасно како Врховниот судски совет си ја врши работата. Ако се обиде да ја смени темата, ако не ги земе предвид вистинските факти и ако не заземе став за господинот Гешев, тогаш вистината е дека и тие се под влијание на истите овие 19 лица, додаде Петков.

Премиерот увери дека коалицијата зборува со еден глас и покажале дека имаат избалансирани позиции, а работат рамо до рамо со претседателот Румен Радев.

Заедно со премиерот за официјалниот свечен дел од државниот празник пристигна и претседателот на Собранието Никола Минчев, како и членови на Кабинетот.

„Денес е 3 март – ден на националната гордост, наш национален празник. За нас тоа е ден на слободата. Бугарија има нова перспектива, но за да се стигне до таму е долг и тежок пат на идентитет, борба за образование и независност црква , во борбата за национално ослободување“, рече во својот говор на врвот Шипка претседателот на Народното собрание Никола Минчев.” – стои во објавата на БГНЕС.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Земјоделците во Бугарија ќе блокираат патишта и…

Во Бугарија денеска почна националниот протест на…

Бугарија во паника: Пронајден дрон, не се…

Модуларна формација за отстранување муниција од поморската…

Бугарски генерал го подбра бугарското разузнавање: Зарем…

Бугарскиот генерал Атанас Атанасов, кој воедно е…

Јотова се надева дека “Македонија ќе ги…

„Мора да се искористат сите напори на…

Бугарскиот премиер Денков ги нарече производителите на…

„Не преговарам со терористи“ – вака бугарскиот…