Објавено на:

Бугарскиот парламент ја поддржа воено-техничката помош за Украина

t

Бугарскиот парламент ја поддржа воено-техничката помош за Украина

Националното собрание на Бугарија го поддржа обезбедувањето воено-техничка, финансиска и хуманитарна помош за Украина, јавува bTV. Предлогот е инициран од владејачката партија „Продолжуваме со промени“.

Според телевизијата, одбиени се предлозите на поранешната владејачка партија ГЕРБ и „Демократска Бугарија“ (дел од владејачката коалиција) за вистинска воена помош.

Претходно, темата за воената помош предизвика жестоки дебати во парламентот. „Ќе продолжиме со промените“, „Демократска Бугарија“ и ГЕРБ се залагаа за набавка на оружје, Бугарската социјалистичка партија и „Возрожденије“ категорично се спротивставија на предлогот.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Видео) Русија нема да застане: Ова е…

Русија нема да застане во Украина, сите…

Ништо од мирот: Украински командант најави нова…

Командантот на украинските копнени сили Олександр Сирски…

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Браво ќе ни кажат: Македонија е четврта…

Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар…