Објавено на:

Бугарските служби барале Генчовска да ја посетува Македонија со лични телохранители

t

На барање на бугарските служби, при посетата на соседна Македонија, министерка за надворешни работи на Бугарија, Теодора Генчовска беше придружувана од сопствени телохранители.

Ова го соопшти Димитар Гардев, меѓународен секретар на партијата „Има таков народ“ и претседател на Комисијата за надворешна политика на 46. Народно собрание. Според него, „во текот на минатата година билатералните односи меѓу Бугарија и РМ наместо да се подобруваат нагло се влошија“.

Гардев како пример даде различни изјави на македонскиот претседател и други политичари кај нашиот западен сосед.

„Во која друга земја оди нашиот министер за надворешни работи со сопствено обезбедување. Каде се случува такво нешто“, изјави Димитар Гардев за БНТ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ