Објавено на:

Бугарски аналитичар: Решение за спорот Скопје-Софија ќе има ама…

t

Решение меѓу Софија и Скопје ќе се најде, но не за време на француското претседателство со Советот на Европската унија, предвидува бугарскиот новинар и аналитичар Костадин Филипов во интервју за бугарските медиуми.

„Мораме да ја следиме линија што Бугарија досега ја следеше во однос на Македонија. Не смееме да ја напуштиме нашата позиција. Стратешки местото на Република Македонија е во Европската Унија, но во исто време мора да се грижиме да ги заштитиме нашите национални интереси.„Толку пати сме ги ставиле нашите интереси на маса, толку пати сме ги коментирале што ни е доста да го повторуваме истото. Нема алтернатива за членството на Македонија во Европската унија, но под одредени услови“, потенцирал Филипов.


„Се појави нов геополитички контекст, во кој темпото е забрзано, зголемена е динамиката на желбата на Република Македонија за почеток на преговарачкиот процес за членство, но од ноември 2020 година речиси ништо не е направено од нивна“, додал Филипов.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

85 санкции за брзо возење на автопатот…

Како што соопштија од МВР, од нив,…

Тинејџерка нападната и ограбена на мостот во…

На 24.06.2022 во 07:50 часот во Полициска…

Скопјанец ја натепал мајка си

На 25.06.2022 во 01.00 часот на подрачје…

Изгоре викендица во Катланово

На 24.06.2022 во 13.00 часот во Полициско…

Нехамер гледа напредок во спорот меѓу Македонија…

Австрискиот канцелар Карл Нехамер смета дека бугарскиот…