Објавено на:

Бугарски војници пристигнаа и во Бугарија

t

Единица од Кралскиот ирски полк на британската армија денеска пристигна во Бугарија за да обучува и да работи заедно со бугарската војска и другите сојузници на НАТО, соопшти британската амбасада во Софија.

Оваа заедничка активност има за цел зајакнување на соработката и интероперабилноста меѓу Британија и Бугарија. Вежбата ќе продолжи во наредните месеци и ќе има корист и за британската и бугарската војска.


Бугарија е близок партнер во областа на одбраната и клучен сојузник во НАТО, а Британија ги поддржува напорите на Бугарија да ги зајакне своите одбранбени капацитети во контекст на рускиот напад врз Украина, соопшти британската амбасада.

Историјата на кралскиот ирски полк датира од 1688 година, а претходните полкови учествувале во битката кај Ватерло, битката кај Сома и при слетувањето во Нормандија, соопшти мисијата.
Британскиот министер за вооружени сили Џејмс Хепи преку специјална изјава го поздрави денеска распоредувањето на британските војници во Бугарија. „Ова брзо распоредување сили за помош на нашите бугарски и американски сојузници е доказ за професионалноста на британската армија и нејзиниот кралски ирски полк“, рече Хепи. Британскиот министер додаде дека „без разлика дали се работи за обука на нашите сојузници или обезбедување воена помош, нашите вооружени сили продолжуваат да го предводат меѓународниот одговор на војната во Украина“.

Присуството на приближно 120 британски војници ќе продолжи и во наредните месеци, за кое време војниците на ОК ќе работат со 2-та ескадрила од вториот американски коњанички полк и 42-от механизиран баталјон на бугарската армија, британската војска.

Во заедничката обука која се одвива на полигонот „Ново село“ е вклучена и формација на копнените сили на Кралството Велика Британија. Целта е да се поддржи процесот на градење борбени и оперативни способности на мултинационалната борбена група на територијата на земјата, соопшти бугарското Министерство за одбрана.

Во оваа група веќе се вклучени 120 американски војници од компанија опремена со оклопни возила „Страјкер“. Се очекува да пристигнат албански војници, како и италијански војници, кои ќе бидат во јадрото на групата и ќе бидат најмалку 700-800 луѓе.
Британските војници ќе одржат заеднички обуки со бугарските и американските војници во период од 6 месеци.
Во периодот од 7 до 8 мај ќе се транспортира воена опрема долж националната патна инфраструктура од полигонот Ново Село до Република Македонија. Овој потег е исполнување на обврските на Бугарија како земја домаќин, соопшти Министерството за одбрана.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Радев утре ќе го даде мандатот за…

Бугарскиот претседателот Румен Радев утре, на 1…

Француското претседателство завршува, бугарското вето останува!

Француското претседателство со ЕУ што завршува денеска,…

Тоа што Путин го прави со бомби,…

„Бугарија го негира македонскиот идентитет. Ова е…

Слабее ли западната медиумска пропаганда? Американски медиуми:…

Њујорк тајмс интервјуираше речиси дваесет украински војници…

Македонија му ја сруши владата, Русија надежта…

Ги прекинуваме сите преговори со партијата на…