Бугарски „Дневник“: Кабинетот на Петков го отфрли условот на Борисов

t

Бугарската влада го отфрли предлогот на лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, прво да ја одобри формулата на француското претседателство за деблокирање на процесот на пристапување на Македонија во ЕУ, а потоа да донесе одлука за влез во Националното собрание и да добие поддршка од 59 пратеници на ГЕРБ, пишува бугарски „Дневник“.

Владината портпаролка Лена Бориславова, во изјава за „Дневник“, истакнала дека премиерот Кирил Петков нема да отстапи од повеќекратно најавуваната формула за одлуката за Македонија – прво да помине низ собраниската Комисија за надворешна политика, потоа низ пленарната сала, каде што ќе добие широка поддршка, а дури потоа и преку Советот на министри.

Како што оценува „Дневник“, ваквиот пристап на Петков е контроверзен бидејќи, според Уставот, надворешната политика на Бугарија ја води владата, а не собранието. Но, премиерот го зазеде политичкиот курс на обратна хронологија по честите обвинувања на Има таков народ за двојна политика во спорот со Македонија обидувајќи се да покаже максимална транспарентност.

Важно е Борисов да им нареди на своите 59 пратеници да одат да работат на ажурирањето на буџетот и законите за планот за закрепнување и одржливост -изјави Бориславова за „Дневник“.

Според неа, на дневен ред на собранието за среда биле нацрт-законите, чие усвојување зависи од добивањето средства од планот за закрепнување и одржливост. Расправата за ажурирањето на буџетот не беше планирана сега, но ГЕРБ, ДПС, Преродба и Има така народ имаат доволно пратеници (вкупно 125) за да продолжат да пропаѓаат собраниските седници.

Од друга страна, коалициските партнери БСП и Демократска Бугарија досега не реагираа на потегот на Борисов, чии пратеници досега во неформални разговори коментираа дека предлогот на француското претседателство за Македонија е неспорно добар напредок, но не ја вклучува цела Бугарија.

БСП досега го поддржуваше ставот дека Македонија прво мора да ги исполни барањата на Бугарија, а потоа да започне преговори за членство во ЕУ. Но, по предлогот на француското претседателство до Европската комисија да обезбеди нивна усогласеност на патот кон пристапувањето.

Лидерката на БСП, Корнелија Нинова, не го коментираше ова прашање. Копретседавачот на Демократска Бугарија, Христо Иванов, досега изјави дека европскиот предлог за спорот меѓу Бугарија и Македонија е исклучително добар и се изјасни за поддршка во разговорите меѓу ГЕРБ и ДПС за теми од национално значење, без партиите на Бојко Борисов и Мустафа Карадај да учествуваат во извршната власт.

Предвидливи се реакциите на Има таков народ и Преродба бидејќи двете страни разговорите за укинувањето на ветото ги опишуваат како национално предавство. Во 15 часот ќе се одржи седница на собраниската Комисија за надворешна политика на која ќе биде сослушана министерката за надворешни работи Теодора Генчовска на тема предлогот на француското претседателство. Генчовска е дел од Има таков народ, а нејзиното министерство пред неколку дена излезе со соопштение во кое се вели дека европската формула за Македонија е прифатлива за Бугарија, пишува „Дневник“.

Редовната седница на Советот на министри е закажана за 15 часот, а темата за Македонија не е вклучена во неговата програма. Сепак, според „Дневник“, за тоа ќе се разговара на оперативен состанок, на кој министрите наместо со гласање ќе можат да носат одлуки со потпишување.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Вучиќ ќе биде уапсен ако ја посети…

Српскиот претседател Александар Вучиќ ќе биде уапсен…

Мелони: Нема да дозволам Италија да стане…

Италијанскaтa премиерка Џорџa Мелони изјави во Њујорк…

ПАДНАЛ РУСКИ АВИОН СУ-34! Министерството за одбрана…

Руското Министерство за одбрана информира дека бомбардер…

(Анкета) Груевски води со 9:1 пред Мицкоски…

Панорама 2 се случува на социјалните мрежи…