Објавено на:

Бугарски експерт за Дејли мејл: Можен е државен удар во Русија, за тајните служби војната е изгубена

t

Највисоките безбедносни функционери на Владимир Путин разбираат дека војната во Украина е „изгубена“ и дека државен удар сега е реална можност.

Ова го изјави бугарскиот експерт за Русија Христо Грозев за „Дејли мејл“. Тој смета дека елитите во ГРУ и ФСБ имаат најголема веројатност да се обидат да го соборат Путин, бидејќи ја знаат вистината за она што се случува на теренот.


И овие елити веќе бараат начини да ги изнесат своите пари и семејства надвор од земјата во пресрет на падот на Путин, рече Грозев.

На прашањето на што би можело да предизвика пуч, Грозев рече дека може да дојде моментот ако или кога Путин ќе им нареди на своите генерали да извршат нуклеарен напад. Ако Путин одлучи да издаде наредба за употреба на нуклеарно оружје, тој мора да биде сигурен дека сите во синџирот ќе ја почитуваат таа наредба, рече тој.

„Ако некој не се придржува, тоа ќе биде сигнал за непослушност. А можеби дури и физичка смрт на Путин. Додека не биде сигурен дека сите ќе го почитуваат, тој нема да ја даде оваа наредба. Грозев смета дека таквите стравови го попречуваат Путин да нареди општа мобилизација на руските вооружени сили и населението.

Таквата наредба ќе му овозможи значително да го зголеми бројот на војници во Украина, што може да го промени текот на војната во негова корист.

Според Грозев, сепак, наредбата би предизвикала и „општествена експлозија“ меѓу обичните Руси, бидејќи тоа би значело признавање на неуспехот на „специјалната воена операција“ што Путин досега ја опиша како огромен успех.

Без прибегнување кон нуклеарно оружје или општа мобилизација, Русија нема речиси никакви шанси да ја добие војната, рече Бугаринот. „Безбедносната елита го разбира ова, па тие најверојатно се обидуваат да го соборат својот лидер“, додаде тој.
Грозев, исто така, рече дека летовите на Министерството за одбрана до наводниот команден и контролен бункер во близина на Уфа – 725 милји источно од Москва – се намалени од почетокот на војната.

„Овие елитни летови што ги регистриравме пред еден месец сега не се толку интензивни“, рече тој.

Грозев рече дека високи личности во ФСБ, главната руска агенција за внатрешна безбедност, и управата за воено разузнавање, ГРУ, се подготвуваат за ерата по Путин. „Интелектуалниот дел на ГРУ, оние кои имаат „комплетни информации“, разбираат во какво мочуриште падна Путин“, рече тој.

„И, исто така, елитата на ФСБ, која го знае точниот број на жртви меѓу руските војници и разбира дека мајките, сопругите, сестрите на загинатите или исчезнатите руски војници не престануваат да поставуваат прашања. Тие знаат дека оваа ситуација на крајот ќе излезете.Тоа се деловите од безбедносните сили кои ги знаат опасностите на режимот и сега се подготвуваат за својата иднина.од корупција) во долари и евра.Ова е веќе еден вид предавство од овие луѓе, бидејќи тие не следат идеолошките наредби на Кремљ, но се подготвуваат за алтернативна реалност“, рече тој.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот политичар Филопо: Русија го „понижи“ Макрон…

Францускиот галистички политичар Флоријан Филипо објави дека…

Швајцарската царина го прегледува увозот на руско…

Швајцарија е глобален центар за благородни метали…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Илјадници Полјаци и Украинци денеска маршираат за…

Русите го окупираја Северодонецк, објави градоначалникот

Руските сили сега го контролираат Северодонецк во…

Руските трупи во Лисичанск: Се водат улични…

Руските и проруските сили влегле во Лисичанск…