Бугарски емисари биле во Скопје: Се подготвува средба Ковачевски-Петков

t

Надворешно-политичката советничка на премиерот Кирил Петков, Весела Чернева, на 2 јануари престојувала во посета на Скопје, потврдиле од Владата за БНТ.

Чернева била во Скопје по задача на Петков. Целта била претстојната посета месецов на Петков на Скопје, се посочува во одговорот.


Кирил Петков најави дека откако новиот кабинет во Скопје ќе положи заклетва, ќе се сретне со новиот премиер на Македонија, Димитар Ковачевски, кој ќе го наследи Зоран Заев.

Претседателот Румен Радев за 10 јануари го свика Консултативниот совет за национална безбедност, кој ќе ја разгледа рамката за односите со Скопје.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарскиот амбасадор во САД: Има обид да…

„Има обид да се протурка резолуција со…

Во ЕУ на “куково лето”: Петков предложил…

Бугарски „Капитал“ јавува дека на вчерашната владина…

Падна член на меѓународната криминална банда: Бугарин…

Бугарскиот државјанин Рангелов Јилиј е уапсен воСрбија…

Димитров: Македонија е генетски поврзана со Русија…

Проблемот со европската интеграција на Македонија не…

Цеков: Бугарија ќе ја блокира Македонија најмалку…

Темата „Македонија“ отсекогаш имала потенцијал на тешка…