Објавено на:

Бугарски историчар го попари пратеникот што бараше враќање на коските на Самоил: Опасно е да не водат луѓе без историска памет

t

Има многу сериозни ризици, бидејќи со Бугарија владеат луѓе без историска меморија и знаење. Ова за БГНЕС го изјави проф.Пламен Павлов во врска со говорот на пратеникот од „Продолжуваме со промената“ Венко Сабрутев во кој рече: „ Македонија да ни ги врати коските на цар Самуил како знак дека се подготвени да ја променат својата политика кон Бугарија“.

Посмртните останки на овој голем “бугарски” владетел ги открил проф. Николаос Муцопулос во 1969 година при ископувањата на базиликата Свети Ахил на истоимениот остров во Малото Преспанско Езеро, а моментално се наоѓаат во лабораторијата на грчкиот професор во Солун.

„Продолжуваме да се менуваме, симптоматично правиме слични грешки. Еден од пратениците пред извесно време ги помешал Преспанскиот договор меѓу Република Македонија и Грција со Договорот за добрососедство и пријателство меѓу Република Македонија и Бугарија. Гледаме и некои наивни постапки како што е откривањето на авиокомпанија или некои други дејствија кои не го решаваат големото прашање меѓу двете земји“, вели проф. Павлов, кој е еден од водечките истражувачи на нашата средновековна историја.

Тој ги опиша зборовите на Сабрутев како „понижувачки“.

„Понижувачки е да се слушаат вакви работи од пратеници. Згора на тоа, тоа се елементарни работи што може да се проверат на Google, што е омилен мотив на некои луѓе од ПП. Немам лош однос кон нив, но проблем се ваквите пројави на незнаење, на елементарна идеја за историјата“, рече проф. Павлов.

Тој го повика Сабрутев да се извини или барем да ја објасни својата грешка.

„Не треба да се мешаме во таков хаос меѓу нас, Македонија и Грција. „Сите знаат каде се коските на цар Самуил, тие се прикажани на телевизија, дури и претседателот Росен Плевнелиев им се поклони на 1000-годишнината од смртта на цар Самуил“, вели средновековниот историчар.

Проф. Павлов смета дека коските на цар Самуил треба да бидат во Софија.

„Најдобро е да ги предадеме на Бугарија, а тоа го поддржаа и некои политичари во Грција, како што е поранешниот градоначалник на Солун, Јанис Бутарис. Да се ​​смести во светла Софија, бидејќи со неа се поврзани комитопулите. Комит Никола, таткото на цар Самуил, бил управител на многу голема област, чиј центар бил Средец или денешна Софија“, вели научникот.

Според него, ваквите изјави повторно даваат основа северномакедонската земја да покаже злобни реакции кон Бугарија и нејзините владетели.

„Овој гаф уште еднаш ја потврдува важноста на образованието“, додаде проф. Павлов

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Кочанско поле во пламен – Земјоделците ги…

Кочанско поле повторно во пламен. Пеплосани се…