Објавено на:

Бугарски психијатар и политички аналитичар: Бугарите ја доживуваат корупцијата како хуманост, тоа е бугарската малоумност

t

„Бугарија нема влада затоа што не ја заслужува, а не ја заслужува поради политичката слабост и на елитата и на електоратот“. Д-р Николај Михаилов, психијатар, теолог и политички аналитичар, го коментира ова за БНР во врска со политичката состојба во земјата.

Бугарскиот претседател Румен Радев утре, 3 јануари, ќе го врачи вториот мандат за формирање на кабинет – мандатот ќе му биде доделен на кандидатот за премиер, академик Николај Денков, чија номинација ја пренесе втората по големина пратеничка група во 48. Национална Собрание – „Продолжуваме со промената“. Обидот на првата партија – ГЕРБ – да формира Влада беше неуспешен.

„Бугарија беше силно охрабрена да учествува во привилегираниот свет на ЕУ, но оваа либерална демократија со нејзиниот парламентарен систем на владеење како да не издржа до крај и се покажавме неспособни да изградиме ефективна парламентарна власт. Во последната година ние бевме сведоци на спектакл тежок за поднесување.

„Бугарија нема влада затоа што не ја заслужува, а не ја заслужува затоа што политичката слабост им припаѓа и на елитата и на електоратот. Имаме заедничка и фундаментална политичка слабост. неможност политички да го регулираме нашиот заеднички живот“, коментира д-р Михаилов.

Според неговите зборови, Бугарите ја доживуваат корупцијата како хуманост и нешто што го придружува животот, што е разбирливо кога човек е под притисок на искушението.

„Затоа што искушенијата од имотна природа се неодоливи. Ова е бугарската малоумност, урбанизираниот рурален менталитет. Поради оваа причина, нашиот правосуден систем е формално присутен и не функционира за елитата. Функционира селективно. Поради оваа причина, има абдикација да се преземе товарот за санкционирање на корупцијата во елитата. Што стана со владеењето на Борисов, со оваа глетка на златниците, банкнотите и пиштолот одозгора? Ова е тешко да се поднесе бидејќи е национално самопонижување и провокација за правда. Ако правдата реши да ја фалсификува вистината за овој случај, тоа има многу моќен деморализирачки ефект врз бугарската политика, врз бугарските граѓани, бидејќи е јасно дека таков тон се дава од највисоко место, дека мора да живееме. во регулација на изборна правда. Затоа коалициите тешко се прават, затоа што електоратите паметат, сакаат да морализираат со мирната мисла за корупцијата како хуманост во сопствениот живот… Не се работи за настани, но за демнат предрасуди на изборните органи и за заспаната правда која не сака да арбитрира во амбиент на беззаконие“, изјави тој.

Според него, додека не одлучиме дека нешто во Бугарија треба да се забрани со договор, дека треба да поставиме црвена линија над која се обесчестува нашиот сопствен живот и не станеме национална потсмев, ќе живееме во средина на нешто што „изгледа повеќе наликува на група разбојници или измамници отколку на одговорни политички лица“.

Д-р Николај Михаилов е дециден дека живееме во период на опаѓање на европската цивилизација, бидејќи постои тренд на посегнување на човечката слика – што е личност, што е семејство, што е љубов, што значи, што е историја, која е традиција.

„Да се ​​каже овие работи дури и ќе звучи смешно и патетично. Цинизмот е рационалноста на денешницата. Бугарија има само една опција на располагање – да остане членка на ЕУ во маневар што ќе зачува некаква капка достоинство на овој народ што е на пат да го изгуби целосно. Овие млади луѓе кои се појавија во последните година или две, тие се симбол на корумпирана корпоративна свест која нема интуиција за поврзаност со своите луѓе. Тоа едноставно не е нивниот народ“, смета тој. Според неговите зборови, елитата не може да постои во состојба на опозиција или коалиција бидејќи опозицијата е лесна, а коалицијата е сложена политичка вежба.

„Претседателската република е неостварлива можност, но таа денес е тематизирана поради очајната состојба да се види осакатена парламентарна власт. Избирачките тела се религиозни тела. Тие се врзуваат за партии на фанатичен секташки начин, без разлика што се произведува на општата се толерира, имајќи предвид дека догматиката на една секта останува недопрена, а предрасудите се живи и здрави“, коментира тој понатаму. Според д-р Михаилов, најдраматично корумпираната компонента на бугарската политичка реалност е тоа што немаме правда, што е спектакуларно пасивна, вулгарна и цинично амортизирана од оние што владеат со неа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бугарски академик: Треба да ја промениме политиката…

Проф.д-р Спас Ташев од Бугарската академија на…

“Врие од кодоши”: 48 кандидати за пратеници…

Со текот на времето се намалува бројот…

Бугарија сепак го одложи влезот во еврозоната:…

Има формални критериуми за влез на секоја…

Шамар од Стејт департментот за Бугарија: Незаконски…

Акциите на бугарската влада за справување со…

(Видео) Крвава случка: Роми во Бугарија се…

Шест лица се повредени во масовната тепачка…