Бугарски ѕверства: Во 65-та не пишаа сите Бугари, едно момче не се пиша па го претепаа

t

Додека двете влади на Бугарија и Македонија се обидуваат да постигна консензус за политички прашања, животот на обичните луѓе кои живеат веднаш до бугарската граница со Македонија не е многу промент, пренесува БТВ.

40 луѓе. Толку останаа денес во селото Боровичене, на само неколку километри од бугарската граница со Македонија. Тивко е, но и покрај ладното време, животот на жителите го продолжува својот тек. Баба Илинка се обидува да се потсети и да го врати времето – во оние времиња кога во селото се нарекувале Македонци па Бугари.

Јас бев полномошник.Првата работа како полномошник ми беше во април 1965 година.За една ноќ ги сменивме документите на 360 жители на Боровичене.Од Македонци ги пишувавме Бугари.Едно момче не се напиша како Бугарин.Се плашам да зборувам го претепаа, му го сменија пасош“, вели баба Илинка.

Пасошите и времињата се менуваат, се менуваат и границите, но не и чувствата меѓу нив луѓе.

Луѓето велат дека не виделе ништо лошо еден од друг и мислат дека се се тоа политички игри.

„И бајрам заедно го славиме, но и нашите велигденски пости. Само еден час не дели. Ние сме браќа“.

Ниту границата, ниту моќта, ниту политиката не можат да го искоренат нашата идентитетска
приказна.

Извор: БТВ

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пендаровски: Најитната задача на Советот за безбедност…

Најитната задача на Советот за безбедност е…

(Видео) Голема полициска акција на Скопска Црна…

Во голема полициска акција на Скопска Црна…

ХРВАТСКА ОТКРИ ОТРОВНИ ПИПЕРКИ ОД МАКЕДОНИЈА:  Увезениот…

Забранетиот токсичен пестицид форметанат е откриен во…

Ескобар: Косово треба да го промени пристапот…

Време е за нов пристап на партнерите…

Русите го нападнаа и Харков, двајца ранети

Две лица се повредени откако Русија утринава…