Бугарското МВР: Уапсениот Македонец нема врска со денешните настани

t

При гранична контрола за влез во Бугарија од Македонија, приведен е македонски државјанин, јави дописникот на МИА од Софија по информација на бугарското Министерство за внатрешни работи.

-Приведениот македонски државјанин се бара од 2020 година од бугарските власти и тоа нема никаква врска со денешното отворање на македонскиот клуб во Благоевград, објаснуваат за МИА од бугарското МВР.

Уапсениот не бил баран од Интерпол, неофицијално коментираат за МИА од граничната полиција на Бугарија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Поранешен бугарски вице-премиер: Скопје и Софија да…

Ситуацијата во бугарско-македонските односи треба да се…

(Фото) Радев се сретна со Пендиков: Немало…

Бугарската држава нема да толерира насилство врз…

Ковачевски најостро го осудува каменувањето на македонскиот…

Премиерот Димитар Ковачевски преку објава на Фејсбук…

Левица бара МНР да го осуди нападот…

„Вчера Македонците во Бугарија повторно беа жртва…

Уапсен Србин на граничниот премин Стар Дојран

Српски државјанин фатен како превезува мигранти на…