Бугарско сценарио за Србија – Милановиќ: Нема да можете вака во ЕУ

t

Порака на Милановиќ до Белград: Србија вака нема да може да влезе во ЕУ

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ денеска изјави дека Хрватска досега „не направила ништо“ во врска со обвиненијата од Србија и дека тој би направил нешто кога би бил на премиерската позиција.


Милановиќ не прецизираше што ќе прави, но додаде дека тоа може да му го предложи на премиерот Андреј Пленковиќ, но не јавно, а за обвиненијата рече дека се „суровост и терор“ кон хрватските пилоти, пренесува Хина.

Тој се осврна на изјавата на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, дека Хрватска не се грижи за убиените српски деца, велејќи дека приказната за децата „стана неподносливо саркастична“.
Милановиќ смета и дека Србија треба да одговори што правеле српските војници, тенкови и оклопни возила на тоа место, како и дека Србија нема „морална аура“ да суди за настаните за време на распадот на Југославија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Маричиќ: ЕУ работи на забрзана интеграција на…

Ниту една слабост нема да остане незабележана…

Вучиќ му посака среќен пат: Курти може…

Српскиот претседател Александар Вучиќ коментирајќи ја изјавата на косовскиот…

Ковачевски-Штајнмајер: Германија сака да ја види Македонија…

Претседателот на Владата на Република Македонија Димитар…

ЕУ повторно не се договори за максимална…

Земјите-членки на Европската унија не успеаја да…

ИМЕТО ДА ГО ВРАТИТЕ! Ако нема реформи…

Ако Европската Унија (ЕУ) не се реформира,…