Букурешт го повика рускиот в.д. амбасадор заради дронот што падна во Романија

t

Романското Министерство за надворешни работи го повика на разговор рускиот вршител на должноста амбасадор, откако на територијата на Романија беа откриени нови делови од дрон слични на оние што ги користи руската армија, пишува Аџерпрес.
На територијата на Романија се пронајдени делови од дрон слични на оние што ги користи руската армија, соопшти вчера романското Министерство за одбрана, а претседателот Клаус Јоханис изјави дека тоа укажува на неприфатливо нарушување на романскиот воздушен простор.

Тој во изјавата рече дека го информирал генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за деловите од дронот, втор што се урна на романска територија оваа недела, и дека Столтенберг ја повторил целосната солидарност на Алијансата со Романија.

„Идентификувањето од страна на романските власти на територијата на Романија во близина на границата со Украина на нови фрагменти од беспилотни летала укажува на неприфатливо нарушување на воздушниот простор на Романија, земја-членка на НАТО, со реални ризици за безбедноста на романските граѓани во таа област“, потенцираше Јоханис.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

(Фото) Страшно невреме во Бугарија и Романија,…

Две лица загинаа во невремето во Бугарија…

Силен земјотрес ја погоди Романија

Земјотрес со јачина од 4.7 степени попладнево…

Германија распоредува борбени авиони во Романија

Германија од крајот на ноември ќе распореди…

Засилување: Британски и романски војници пристигнаа во…

Контингент од двесте британски војници од првиот…

Се откажа обраќањето на Зеленски во романскиот…

Обраќањето на Зеленски во романскиот парламент кое…