Објавено на:

Бурна ноќ во Софија: Полицијата апсеше за трговија со крв и крвни компоненти

t

10 лица се приведени поради трговија со крв во Софија, јави БНТ повикувајќи се на свои извори.

За време на операција на ГДБОП, СДВР и Генералниот директорат „Жандармерија, специјални операции и борба против тероризмот“, беа приведени членови на организирана криминална група, која регрутираше поединци и групи луѓе, со цел да се користат за отстранување на човечки ткиво – крв ​​и крвни компоненти.

Приведени се 10 лица во времетраење до 24 часа, а претресени се 5 адреси и одземени се предмети и документи. Се сослушуваат бројни сведоци – и дарители и лица кои плаќале крв. Дејствијата биле извршени со себична цел.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Да не беше Русија кој ќе ви…

Има надворешни фактори кои не сакаат Бугарија…

Македонското и бугарското МВР на заеднички состанок…

Бугарските медиуми попладнево објавија дека тамошниот технички…

Бугарија кога вака? Шолц потсети на одговорноста…

Германскиот канцелар Олаф Шолц потсети на историската…

Ова е веќе лудило: Бугарија со нота…

 Бугарското Министерство за надворешни работи ќе испрати…

Спремен за во Влада, Таравари на Твитер:…

 Претседателот на Алијанса за Албанците (АА), Арбен…