Бучковски за БГНЕС: Борисов демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија

t

Бојко Борисов денеска демонстрира лидерство и пријателство кон Македонија.

Ова специјално за БГНЕС го изјави поранешниот македонски премиер Владо Бучковски по повод одлуката на Борисов да даде зелено светло за почеток на преговорите меѓу Македонија и ЕУ.


Изјавата на Бојко Борисов е лидерски потег што ќе ја врати довербата во бугарско-македонското пријателство. Со вакви декларации ја враќаме довербата меѓу нас, рече Бучковски, кој беше и специјален пратеник кај властите за решавање на спорот меѓу Софија и Скопје.

Борисов денеска ги повика пратениците на ГЕРБ да го поддржат францускиот предлог за почеток на преговори од страна на Македонија. Кирил Петков го нарече кукавица и лажго кој се крие зад Народното собрание и нема храброст да преземе политичка одговорност.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Приведен крадец во Прилеп

На плоштадот „Методија Андонов Ченто” во Прилеп,…

Абазовиќ најавува дека наскоро ќе се реши…

Премиерот на Црна Гора Дритан Абазовиќ денеска…

Столтенберг: НАТО масовно ќе го зголеми бројот…

НАТО масовно ќе го зголеми бројот на…

Голема кражба во Скопје! – Прва на…

Два дена по отварањето на изложбата на…

Франција бара нафтата од Иран и Венецуела…

Франција побара нафтата од Иран и Венецуела,…