Објавено на:

Важна вест за сите кои патуваат во Грција: Промена на условите за влез во земјата

t

Грција соопшти дека на вакцинираните патници од странство наскоро повеќе нема да им треба патниот формулар воведен во летото 2020 година како една од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот.


Станува збор за формулар за формулар на патниците (PLF) кој требаше да се пополни онлајн пред да влезете во Грција и содржи информации како што се земјата од која доаѓаат патниците и адресата на одморот, како и времетраењето на претходните престој во други земји.Мерката за укинување на формуларот ќе стапи на сила на 15 март, најави грчкиот министер за туризам, Василис Кикилијас, објави порталот „Грик репортер“.


„Укинувањето на PLF го поедноставува процесот на влез на патниците, префрлајќи го акцентот на сертификатите за вакцинација“, рече Кикилијас.
Тој во соопштението додаде дека одлуката е донесена по препорака на тим експерти кои ја советуваат владата за пандемијата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Извршен увид на македонско-грчката граница каде беше…

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија…

Дендиас: Грција целосно ги поддржува Финска и…

Грција целосно ги поддржува плановите на Шведска…

Лавров “ја попари” Грција: Со години вршите…

Сергеј Лавров и одржа лекција по демократија…

Грчката влада презема дополнителни мерки за ублажување…

Покривање на 50 отсто на зголемувањето на…

Блумберг: Грција, Малта и Кипар се против…

Грција, Малта и Кипар се сомневаат во…